E-Mail Göndererek de
Soru Sorabilir, Sipariş Verebilirsiniz
info@beslenmeofisi.com
Doğru Beslenme İçin 7 İpucu

Yeni yıl kararlarınız arasında "düzgün beslenme" yemini var mı? Çoğumuz Ocak'ta bu sözü veririz. Ancak Mart gibi eski yeme alışkanlıklarımıza geri döndüğümüzü fark ederiz. Belki bu konuyla çok fazla uğraştınız, belki de "düzgün beslenme"nin gerçekte ne anlama geldiğini hiç düşünmediniz. Düzgün beslenmede yalnızca doğru gıda seçimleri yapmaktan daha fazlası vardır. Aynı zamanda doğru gıdaların doğru zamanda tüketilmesini içerir. Aşağıda sizin "düzgün beslenmenize" yardımcı olacak yedi ipucu veriyoruz:

Sabah kalktığınızda: Uyanmanızın hemen ardından yemek yemenize gerek yoktur. Ancak sabahları kahvaltı yapmak gerçekten önemlidir. Düzenli olarak kahvaltı yapanlar, kilolarını daha kolay bir şekilde kontrol ederler. Kahvaltılarını atlayanlar ise bu durumu fazlasıyla telafi ederler ve öğle yemeğinde çok fazla yerler. Eğer sabahları pek yiyemiyorsanız, bir kase yulaf ezmesi, biraz taze meyve, yoğurt veya süt ile hazırlanmış bir Shake'ın tadını çıkartın.

Markete gitmeden önce: Eğer alışverişinizi aç karınla yaparsanız, şekerci dükkanına girmiş bir çocuk gibi olursunuz. Her şey gözünüze güzel görünür. Kapıdan çıkmadan önce bir avuç sert kabuklu yemiş ya da bir parça meyve alın. Böylece aç midenizi daha az dinlersiniz. Bunun yanında bir liste hazırlayın ve bu listeye sadık kalmak için de elinizden geleni yapın.

Yağlar söz konusu olduğunda: Beslenmemizde az miktarda yağa ihtiyaç duyarız. Ama çoğumuz çok fazla yer. Balık, yemişler, zeytin ve avakadoda doğal olarak bulunan yağlar gibi bazı yağlar, diğerlerinden daha sağlıklıdır. Sağlıklı yağlar lezzet verir. Bu nedenle salatanıza avokado ya da sert kabuklu yemiş; buharda pişmiş sebzelere de az miktarda zeytinyağı ekleyin.

Spor yapmadan önce: Egzersizden önce enerji almanız gerekir, özellikle de sabah ilk iş olarak egzersiz yapacaksanız. Eğer öncesinde bir şeyler yiyecek zamanınız yoksa, çorba ya da yoğurt gibi kolay sindirilen gıdalar yeterli olacaktır. Eğer spora gitmeden önce sindirecek birkaç saatlik zamanınız varsa, gücünüzü yüksek seviyede tutmak için bolca sağlıklı karbonhidrat, tam tahıllı ekmekler, esmer pirinç, makarna, meyve ve sebze içeren normal bir öğün yiyin.

Egzersizden sonra: İyi bir spor seansından sonra vücudunuz güce ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle egzersizi bitirdikten sonraki 30-45 dakika içerisinde bir şeyler yemeye çalışın. Kaslarınızın karbonhidrat stoklarını yenilemelerine yardımcı olmak için meyve, sebze ve tam tahıllardan tüketin.

Dışarıda yediğinizde: Bugünlerde o kadar çok öğünümüzü dışarıda yiyoruz ki, dışarıda yemek yemek eskiden olduğu gibi özel bir olay olmaktan çıktı. Dışarıdayken savurganlık yapmaktan kaçının. Eğer daha az kalori almaya çalışıyorsanız, yiyeceklerinizi bir arkadaşınızla paylaşın. Karbonhidratlı yiyecekleri atlayıp daha fazla sebze de alabilirsiniz. Sosları yemeğin üzerinde değil, yemeğin yanında alın. Böylece, ne kadar yediğinizi kontrol edebilirsiniz.

Geceleri: Birçok kişi, gün boyunca hafif yer ya da öğün atlar. Bunun sonucundaysa, akşam yemeğinden yatağa girmeden öncesine kadar yüksek miktarda kalori alır. Ancak, tükettiğiniz gıdaların çoğunu gece tükettiğinizde, beyniniz ve kaslarınız, günlük fiziksel ve zihinsel faaliyetleri için ihtiyaç duydukları yakıtı almamış olurlar. Bunun yerine, alacağınız kalorileri öğünlerinize ve atıştırmalarınıza eşit ve adil bir şekilde paylaştırın. Eğer akşam yemeğinden sonra yedikleriniz, kilo almanıza neden oluyorsa, akşam yemeğinden sonra dişlerinizi fırçalayın. Bu, o gün için öğünlerinizi tamamladığınız konusunda kendinizi uyarmanızın en iyi yollarından biridir.

Herbalife daha iyi beslenmenize katkılar sunar..

Etiketler : herbalife, herbalife ürünleri, saglıklı beslenme,saglıklı yasam makaleleri,dogru beslenmenin ip ucu,beslenme önerileri